Akustiikkaa korjataan usein remontin jäljiltä
Saneerausprojekteissa tehdään usein oikaisuja, joiden kaikkia vaikutuksia ei osata ottaa huomioon. Muutosten vaikutus tilan akustiikkaan paljastuu usein vasta käyttöönoton yhteydessä. Korjaaminen vaatii luovia ja nopeita ratkaisuja – usein niukalla budjetilla.
Saneerauskohteissa suunnitelmista poiketaan usein työn edetessä. Esimerkiksi materiaalivalintoja muutetaan helposti alkuperäisiin suunnitelmiin verrattuna ajattelematta lainkaan valintojen vaikutusta tilan myöhempään akustiikkaan. Rakentajat ymmärtävät rakennusteknisten muutosten merkityksen, ja visuaalisen ilmeen muuttuminen on hyvin näkyvillä, mutta äänitekninen arviointi vaatii paljon kokemusta.
Rakenteiden kaiunta ja eri materiaalien kyky vaimentaa melua ovat kuitenkin tekijöitä, joiden vaikutus selviää liian usein vasta käyttöönottovaiheessa. Silloin ollaan monesti tilanteessa, jossa korjaavat toimet olisi kyettävä tekemään hyvin niukalla budjetilla.
Suurissa rakennus- ja saneerauskohteissa myös tilojen akustinen käyttäytyminen on laskettu, simuloitu ja otettu kattavasti huomioon jo suunnitteluvaiheessa. Jos toteutuksessa on karsittu eri osa-alueita tai vaihdettu materiaaleja, käyttäjä herää todellisuuteen, kun tilojen sopivuus käyttötarkoitukseen ei vastaa alkuperäistä tavoitetta.

Pieni budjetti pakottaa kompromisseihin
Suuren kohteen läpivienti on pitkä prosessi, usein parin – kolmen vuoden ponnistus. Kun akustiikan puutteet havaitaan, korjauksiin ei enää ole juurikaan rahaa. Tällaisen räätälöinnin kohdalla joustavan ja erikoistuneen toimiston kohdennettu osaaminen on arvossaan.
Suuri akustiikkasuunnittelun toimisto käyttää korkeatasoisia ohjelmistoja ja on tottunut valitsemaan laadultaan parhaat materiaalit. Kun edessä on tilanne, jossa joudutaan tekemään kompromisseja visuaalisuuden, akustiikan ja kustannusten kanssa, voi joustava, kokenut ja kokeileva suunnittelija löytää ratkaisuja, jotka täyttävät näitä vaatimuksia.
”Olemme toteuttaneet akustiikan paikkausprojekteja, joista osa on jouduttu tekemään rahoituksen ehdoilla vaiheittain. Tämä ei ole suurille toimistoille tyypillinen menettely, ja siksi näissä joustavuus korostuu”, kertoo akustiikka-asiantuntija Suvi Salmenkaita Affe Acoustics Oy:stä.

Toimisto ei ole konserttisali
Akustiikan suunnittelussa ja parannusprojekteissa pitää ottaa huomioon, että käytännössä useimpien tilojen kohdalla ei ole tarkoituksenmukaista pyrkiä absoluuttiseen lopputulokseen. Työtilojen parantamisessa tarkka simulointi ei yleensä ole tärkein asia, sillä myös tilojen visuaalinen ilme vaikuttaa työn tehokkuuteen ja viihtyvyyteen.
Salmenkaita kertoo, että usein asiakasyritykselle annetaan suosituksellinen suunnitelma. Koska tuotteiden tuotetieto on huomattavasti täsmentynyt vaikkapa absorptio-ominaisuuksien suhteen, tarkkojen laskelmien tekeminen on helpompaa kuin ennen. Näin saadaan riittävä tieto esimerkiksi jälkikaiunta-ajoista ilman raskasta laskentaa.
Suomessa on paljon tiloja, joissa ei ole tarvetta akustiselle erikoissuunnittelulle, mutta työskentelyrauhan turvaamiseksi pitää suunnitella ja toteuttaa parannuksia. Silloin karkeampi data ja vähemmän hienostunut äänien käyttäytymisen simulaatio riittää.
”Joskus tilan visuaalisuus on yhtä tärkeä toiminnallinen tekijä kuin akustiikkakin. Silloin suunnitelman voi myös helposti visualisoida. Näin asiakkaan on helppo tehdä päätöksiä, kun eri osa-alueita voi vertailla rinnakkain”, Salmenkaita toteaa.
Materiaalituntemus on ammattitaitoa
Sisustukselliset ratkaisut ovat monitahoisia, ja niitä kannattaa tarkastella yhdessä. Kokemuksellinen tieto auttaa yhdistämään eri elementtien ominaisuuksia niin, että vähällä rahalla saadaan tuplahyöty.
Sisustukselliset valinnat yhdistävät hyvässä tapauksessa useampia ominaisuuksia. Kankaat, matot, kalusteet ja tulostettavat materiaalit tuovat yhdistettyjä etuja tilojen käyttöominaisuuksiin, jos niiden eri ominaisuudet valitaan niin, että kokonaisuus on parempi kuin osiensa summa.

Muokattavuutta ja kierrätettävyyttä
Kalusteiden ja tilaratkaisujen kohdalla kannattaa myös huomioida muokattavuus ja kierrätettävyys. Jos kalusteet valitaan harkiten, niitä voi käyttää myös uusissa tilaratkaisuissa. Tämä korostuu, jos asiakkaana on vuokratiloissa toimiva yritys: esimerkiksi samat kalusteet imevät kaiuntaa myös seuraavissa toimitiloissa.
Myös erilaisten seinien, sermien ja tilanjakajien kohdalla on kätevää, jos ne ovat helposti purettavissa tai siirrettävissä. Kiilaliitokset ja muut kitkaan liittyvät kiinnitystavat ovat sikäli edullisia, että ne säästävät liimaamiselta ja poraamiselta, jolloin muutoksista ei jää pysyviä jälkiä pintoihin.
Lisää muokattavaa työtilaa
”Vakuutuksia tarjottaessa työ on luonteeltaan puhelinmyynnin kaltaista, joskin vaatii laajaa alan tuntemusta. Työtä voi periaatteessa tehdä etänä, mutta kollegoiden tuki ja yhteisten menetelmien kehittäminen ovat ehdottomia etuja, joita työskentely toimistolta antaa”, kertoo toimitusjohtaja Heidi Karivuo Vakuutuspalvelu Karivuo Oy:stä.
Oululaisyritykselle tuli ongelma, kun rekrytoitiin lisää vakuutusedustajia ja heidät piti saada mahtumaan olemassa oleviin tiloihin. Toimistossa oli sekä avotilaa että työhuoneita. Työhuoneet riittivät aikaisemmin, mutta nyt piti luoda uusia pisteitä avoimeen huoneeseen.
”Tilaa jaettiin sermeillä, mutta tila ei viehättänyt tekijöitä. On luonnollista, että toimistossa on ääntä ja liikettä, mutta toisinaan kaivataan rauhaa esimerkiksi vaativien asiakasneuvottelujen aikana. Nyt suunniteltiin uusi tilajako, joka voisi toimia esimerkkinä minkä tahansa avotilan jakamisesta erillisiksi työpisteiksi.”
Korkeista sermeistä siirryttiin pöytäsermeihin ja huonetilaa jaettiin myös kaarevin verhoin. Näin jako on joustavaa ja verhon voi tarvittaessa siirtää nopeasti pois. Vastamelukuulokkeiden tapaiset tekniset ratkaisut ovat mukana ääntä torjuttaessa, mutta työtä voi häiritä myös ihmisten liikkuminen tilassa, jolloin verholla saa visuaalisen eristyksen ympäristöstä.
Heidi Karivuo kertoo, että akustisin järjestelyin saatiin neljä uutta työpistettä. Lisäksi avotilasta kehittyi toimiston viihtyisin osa: siitä on saatu hyvää palautetta tiloissa työskenteleviltä vakuutusedustajilta. Vaikka järjestely kaarevine pintoineen vaikuttaa yksinkertaiselta, sitä ei olisi osannut ratkaista oman näkemyksen ja kokemuksen pohjalta.
”Tämä oli kohde, jossa tulos saatiin tuoteratkaisuilla. Verhot, kalusteet ja tekstiililattia toimivat odotetusti sen mukaan, mitä valmistajat olivat ilmoittaneet”, Suvi Salmenkaita kertoo.
”Ratkaisuun päästiin ilman erillistä akustiikkalaskentaa.”
Teksti Lauri Lehtinen kuvat Affe Acoustics
Lue lisää AV ja IT kiilasivat rakennusprojektien suunnittelukärkeen



